Международно сътрудничество
Съобщете ни, ако имате проблем с тази страница.
На основание чл. 9, т. 8 от ЗРДОПБГДСРСБНА:
При осъществяване на дейността си комисията сътрудничи със сродни чуждестранни и международни институции.
-
Резолюция на ЕП
-
Процедурен правилник на Европейската мрежа
-
Основна харта на Европейската мрежа
-
Международни споразумения
-
Двустранни споразумения
-
Връзки с други институции
-
Закон за документите на Държавна сигурност в Германия
С ъ б и т и я з а д г р а н и ц а
Комисията се представи в дните на българската култура в Берлин
На 7 и 8 февруари 2015 г. в Българския културен център в Берлин се проведоха „Дни на българската култура – нови европейски акценти”
По време на събитието бяха представени прожекции на филми, презентации на книги, проведени дискусии и срещи с публиката. Екатерина Бончева, член на Комисията по досиетата представи документалния филм „Досието на ДС” на Ема Константинова и Лора Шумкова. На българския щанд подчертан интерес предизвикаха документалните издания на Комисията от поредицата „ Из архивите на ДС” - сборниците „ ДС и ЩАЗИ” , „Пражката пролет и ДС”, „ДС и краят на тоталитаризма”, „ДС и „вражеските” радиостанции” , ДС и културно-историческото разузнаване” и „ Военното разузнаване през комунизма”.
На катедрата: Екатерина Бончева, член на Комисията и Юлиана Методиева, главен редактор на сайта „Маргиналия” по време на дискусия
На последвалите дискусии интересът се концентрира върху въпроси, свързани с работата на Комисията, начините, по които българите, живеещи в Германия, могат да стигнат до архивите на ДС. Направени бяха аналогии между България и Германия. Докато в България дебатите за миналото и за прехода изглеждат приключили, а хората живеят с усещането, че времето е заличило следите му, то в Германия темата продължава да е важна, а хората са убедени, че всичко трябва да се изговори, да се анализират действията на ЩАЗИ и да се посочат виновните за хилядите пречупени човешки съдби. Многократно бе задаван и въпросът защо в България нямаше закон за лустрацията и защо българското общество загубва интерес към нещо, което още не е прочетено и изследвано?
Интересен пример, споделен на дискусията
През 2014 г. в Германия е имало ден на отворените врати в архива на ЩАЗИ. Обществената активност е била изключително голяма. Около 8 000 души са посетили архивите. Хората са се интересували предимно от техниката за възстановяването на унищожените документи, от процеса на дигитализация и обработване на архивния масив.
По време на дните на българската култура в Берлин имаше голяма делегация от нашата страна, която участва в множество разнообразни прояви. Сред гостите бяха Вяра Анкова, генерален директор на БНТ, Севда Шишманова, програмен директор на БНТ, актьорите Асен Блатечки, Владимир Пенев, председателят на СЕМ и сценарист на филма "И България е една голяма грешка“ Георги Лозанов, режисьорът Стоян Радев, Юлиана Методиева, главен редактор на сайта „Маргиналия”, както и много интелектуалци и общественици, живеещи в германската столица или специално дошли за събитието.
Решения
>> Решение № 2-2434 от 25.11.2024 г.- Отраслова приватизация 1998 г.
>> Решение № 2-2432 от 18.11.2024 г.- Отраслова приватизация 1998 г.
>> Решение № 2-2431 от 11.11.2024 г.- кандидати за общински съветници – обл. Ямбол
>> Решение № 2-2430 от 04.11.2024 г.- кандидати за общински съветници – обл. Шумен
>> Решение № 2-2428 от 29.10.2024 г.- кандидати за общински съветници – обл. Хасково
>> Решение № 2-2427 от 18.10.2024 г.- Кандидати за народни представители в 51-то Народно събрание
>> Решение № 2-2426 от 08.10.2024 г.- кандидати за общински съветници – обл. Търговище